fbpx
Kuzhina

Recetë: Sallatë kremoze për ditë të ftohta

Një sallatë e tillë është e preferuar sidomos për kohët më të ftohta.

Përbërësit e nevojshëm:

3 lule brokoli

1 rrënjë më e madhe selino

1 karotë

150 g arra

1 limon

250 g majonezë

80g ajkë

kripë, piper, vaj ulliri

nenexhik të  freskët

Mënyra e përgatitjes:

Lani brokolin, kulojeni dhe grini në rende. Qëroni selinon dhe karotat dhe prini në forma kubikë të vegjël ose grini në një rende të madhe. Arrat duhet të jenë të bluar.

Në një tas më të madh, përzieni majonezën, ajkën, lëngun e limonit, kripën, piperin dhe vajin. Pastaj, shtoni brokolin, selinon dhe arrat, pastaj bashkoni përbërësit. Transferoni në një enë sallatë, zbukuroni me gjethe të freskëta nenexhiku dhe shërbejeni.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button