Kuzhina

Recetë: Verë e nxehtë në kushte shtëpie

Vera e nxehtë në këtë kohë të vitit është e ideale për ata që duan pak më shumë relaksim dhe shijojnë shijen e saj të mrekullueshme. Receta bazë është e thjeshtë, verë, sheqeri dhe erëzat dhe mrekullia e saj arrihet duke i kombinuar ato. Mund të shtoni lëvore portokalli përderisa është duke u zierje, kanellë, arrë myshku, karafil dhe vanilje, shurup frutash pylli, mandarinë, shtoni gjethe dafine dhe pak piper të zi. Më poshtë është receta që me siguri do t’ju pëlqejë.

Përbërësit e nevojshëm:

2 shishe verë të zezë cilësore

2 mandarina

1 lime

300 g sheqer

6 karafil

1 shkop kanellë

1 shkop vanilje

3 gjethe dafine

Arrë myshku

Mënyra e përgatitjes:

Vendosni sheqerin, lëngun e limonit, lëvoren në rende dhe lëngun e mandarinës në një tenxhere. Shtoni erëzat dhe pak ujë dhe gatuajeni deri sa të bëhet masë më e trashë gati si një shurup. Pastaj shtoni verën dhe gatuajeni derisa përbërësit të bashkohen. Kullojeni përpara se ta shërbeni. Mund ta pasuroni shijen me rum, liker të vishnjës ose liker bajamesh për t’i dhënë asaj një shije të veçantë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close