Kuzhina

Rizoto me kërpudha

Rizoto me kërpudha

Përbërësit:

320 gr oriz

Vaj ulliri

1 qepë

400 gr kërpudha champignon

Lëng perimesh ose pule

Kripë dhe piper i zi

3 lugë gjelle parmixhan i grirë

1 lugë çaji gjalp

Përgatitja:                                                                                                                  

Vendosim fillimisht lëngun e perimeve të valojë. Në një tenxhere ngrohim vajin, kaurdisim në të qepën derisa të zbutet dhe shtojmë në të kërpudhat të prera në kubikë të vegjël ose në feta. I përziejmë mirë së bashku derisa të zverdhen pak kërpudhat, shtojmë orizin, i përziejmë së bashku dhe shtojmë lëng perimesh sa të mbulohet pak orizi. E përziejmë sa të përthithë lëngun dhe shtojmë përsëri pjesën e mbetur duke ruajtur afërsisht një gotë lëng perimesh. E lëmë të marrë valë dhe pastaj e shtojmë lëngun nëse nuk ka zier orizi. Shtojmë pak gjalp, parmixhanin e grirë, piperin e zi, majdanozin e grirë hollë. E servirim të ngrohtë rizoton kremoze.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close