Kuzhina

Sallatë miks

Sallatë miks

50 gr sallatë valeriane

50 gr sallatë marulë

50 gr sallatë

50 gr rukola

1 mollë

1 karrotë mesatare

3-4 rrepa të kuqe

2 lugë gjelle arra

1 lugë gjelle gojiberry

Salca:

1 thelpi hudhër

1 cm xhinxher

1 lugë gjelle limon

1 lugë gjelle uthull

3 lugë gjelle vaj ulliri

Kripë dhe piper i zi

Përgatitja:

Fillimisht lajmë dhe pastrojmë te gjitha sallatat. Kështu veprojmë edhe me perimet. Pasi të kenë kulluar, i presim në copa dhe i përziejmë në një tas.

Ndërkohë përgatisim salcën.

Të gjithë përbërësit: 1 thelpi hudhër, xhinxher, lëngun e limonit, uthullën, 3 lugë gjelle vaj ulliri dhe kripën e piperin i hedhim në një tas të thellë dhe I kalojmë në nnjë blender dore derisa të formohet një salcë e lidhur. Salcën e hedhim te sallata dhe e servirim. Ju bëftë mirë!

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close