Kuzhina

Salmon i pjekur me gjalpë hudhër dhe limon

Përbërësit:
1 fileto të madhe salmoni
Kripë
Piper i zi
2 limonë në feta
6 lugë çaji gjalpë, i shkrirë
2 lugë çaji mjaltë
3 karafil hudher, e grirë
1 lugë çaji gjethet trumze
1 lugë çaji rigon
Majdanoz i freskët, për garniturë

Përgatitja:

Ngroheni furrën në 350 gradë.

Vini një fletë të madhe pjekje në furrë dhe lyejeni me llak gatimi.

Në qendër vendosini feta limoni në një shtresë të barabartë.

Marinoni të dy anët e salmonit me kripë dhe piper dhe vendosni në sipër fetave të limonit.

Në një tas të vogël hidhni bashkë gjalpë, mjaltë, hudhër, trumzë dhe rigon.

Hidhini mbi salmon pastaj mbulojeni me fletën metalike salmonin.

Piqeni derisa salmoni të gatuhet, rreth 25 minuta.

Garnizojeni me majdanoz para se të shërbeni.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close