Kuzhina

Supë antibiotike: Ilaç i vërtetë për ditët e ftohta!

Shkruajeni këtë recetë! Gjatë ditëve të dimrit këtë supë përgatiteni së paku një herë në javë dhe mos u brengosni për shëndetin.

Nevojiten:

– 1 hudhër; 1 qepë;

– 1 – 2 katrorë për supë,

– ujë sipas nevojës;

– 1 lugë miell;

– 100 ml verë e bardhë;

– 200 ml ajkë të thartë,

– kripë;

– vaj ulliri;

– 3 tosta.

Përgatitja:

Qiteni katrorin e supës në ujë, bëjeni ujë mishi. Priteni qepën imët dhe fërgojeni në vaj ulliri.

Shtypeni hudhrën. Fërgojeni me qepën dhe shtoni miellin. Shtoni verën e bardhë, pastaj qiteni ujin e mishit.

Zieni 15 – 20 minuta, pastaj me mikser në formë shkopi imtësoni perimet.

Shtoni ajkën, pastaj shtoni kripën dhe piperin.

Dhe në fund bëni tostin dhe katrorët e bukës qitni në supë. Ju bëftë mirë!

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: