fbpx
Kuzhina

Supë me kungull dimri, sherebelë dhe arra

Supë me kungull dimri, sherebelë dhe arra

Përbërësit:

500 gr kunguj të verdhë

2 patate mesatare

2 qepë të vogla

2 thelpi hudhër

1 spec pikant

1 lugë gjelle vaj ulliri

1 litër lëng perimesh

2-3 feta bagetë

6 lugë gjelle arra

Kripë, piper I zi

Kumin, piper I kuq

Lëkurë e grirë limoni

1 lugë gjelle gjalp

Disa gjethe sherebelë

200 gr krem kosi

Përgatitja:

Pastrojmë filetot e pulës dhe i lëmë mënjëanë. Në një tigan më 1 lugë gjelle vaj ulliri kaurdisim bebespinaqin për 1-2 minuta, rregullojmë shijen me kripë dhe piper, arrëmoskat dhe shtojmë rikotën, i përziejmë së bashku dhe largojmë tiganin nga zjarri. Filetos së pulës i bëjmë disa prerje (jo deri në fund) duke formuar disa hapësira me largësi 1.5 cm nga njëra tjetra. E marinojmë më një dado pule të përzierë me 1 lugë gjelle vaj ulliri. Me një lugë çaji mbushim këto hapësira me spinaqin e përgatitur me rikota. Vendosim filetot e mbushura në një tepsi, i mbulojmë me djathë cheddar të grirë. I spërkatim me pak pipër të kuq dhe e vendosim në furrë në temperaturë 180 gradë Celsius për 20-25 minuta. Në fund e servirim me sallatë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close