Kuzhina

Trileçe me kokos

Trileçe me kokos

Përbërësit:

6 kokrra vezë (në temp. ambienti)

210 gr sheqer

Sheqer vanilje

250 gr miell

1 lugë çaji pluhur pjekës

3/4 gote qumësht kokosi

Për përzierjen e qumështit:

1 kuti qumësht i kondensuar

180 ml qumësht kokosi

250 ml qumësht

100 gr arrë kokosi e integruar

Përgatitja:

Fillimisht ndajmë të bardhat nga të verdhat e vezëve. Në një tas rrahim të bardhat e vezëve duke shtuar lugë lugë sheqerin gradualisht derisa të formohet një masë e lidhur.

Atëherë shtojmë të verdhat e vezëve një e nga një dhe duke vazhduar përzierjen.

Fillojmë të shtojmë gjysmën e miellit, pluhurin pjekës dhe vazhdojmë përzierjen me tel dore, jo me rrahëse elektrike.

Shtojmë pak nga pak qumësht kokosi  (3/4 e gotës), po fillimisht gjysmën e kësaj sasie e përziejmë dhe shohim konsistencën e brumit (jo shumë të trashë).

Rregullojmë duke shtuar pjesën tjetër të miellit dhe përsëri pjesën tjetër të qumështit të kokosit që kemi në gotë, e përziejmë ngadalë. Lyejmë një tepsi 20×30 cm me pak gjalp dhe nivelojmë në të brumin që përgatitëm.

Vendosim bazën e ëmbëlsirës në furrë, në temperaturë 170-180 gradë Celsius, për 30 minuta.

Ndërkohë që baza piqet, në një enë të vetme bashkojmë qumështin e kondensuar, qumështin dhe qumështin e kokosit.  I përziejmë mirë dhe i lëmë mënjëanë.

Pasi baza e ëmbëlsirës të piqet, e lëmë t’I bjerë temperatura e lartë dhe kur ajo të jetë pak e vakët, e presim në racione dhe shtojmë përzierjen me qumësht.

E pudrosim mirë me arrë kokosi pluhur dhe e lëmë të ftohet në frigorifer, për 2-3 orë në fresk. Më pas e shërbejmë. Ju bëftë mirë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close