Kuzhina

VIDEO\ Byrek me kunguj të njomë pa petë nga zonja Albana

Byrek me kunguj të njomë pa petë

Përbërësit:

 • 4 kunguj të njomë
 • 2 lgj vaj ulliri
 • 2 qepë
 • 3-4 vezë
 • 100 ml qumësht
 • ½ tufë nenexhik
 • 120 gr miell
 • 1 lugë kafeje pluhur pjekës
 • 200 gr djathë kaçkavall
 • 2 lgj miell misri
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Fillimisht pastrojmë kungujt, i grijmë në rende, shtojmë pak kripë dhe i vendosim në një kullesë që të lëshohen lëngjet. Ndërkohë kaurdisim qepët e grira imët me vaj ulliri në zjarr mesatar. Rrahim vezët me qumështin, më pas shtojmë kungujt e grirë, qepët, bimët aromatike, miellin, pluhurin pjekës, pak kripë dhe djathin e grirë kaçkavall. E shtrojmë masën në një tavë, e spërkasim sipërfaqen me pak miell misri dhe e vendosim në furrë të parangrohur në temperaturën 200°C për 40 minuta.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close