Lajme

1 humbje jete dhe 57 raste të reja në 24 orë

Vijon ulja drastike e shifrave nga Covid-19 në Shqipëri. Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, betejën në 24 orët e fundit nuk e ka fituar vetëm një pacient dhe numri i jetëve të humbura nga Covid-19 që nga fillimi i pandemisë, shkon në 2412.

“Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 1 qytetarë 64-vjeç nga Tirana nuk e ka fituar betejën me Covid-19. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllimet familjes”.

Po në 24 orët e fundit janë kryer 1,952 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 57 qytetarë. “Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 14 raste në Tiranë, 6 në Korçë, 5 në Devoll, nga 4 raste në Lushnje, Vlorë, nga 3 raste në Memaliaj, Gramsh, nga 2 raste në Vorë, Pogradec, Mallakastër, Fier, Shkodër, nga 1 rast në Durrës, Elbasan, Berat, Kamëz, Gjirokastër, Sarandë, Pustec, Dropull”.

Lajmi i mirë është se në 24 orët e fundit janë shëruar 963 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 117,089 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet Covid po trajtohen 107 pacientë, 8 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: