Lajme

19 vjeçari shqiptar mburrej në “Tik-Tok” pasi arriti në Angli, bie “pre” e mediave të huaja, ja si i zbuloi gjithë informacionet

Një emigrant ilegal shqiptar, i cili muajin e kaluar kaloi në Britani me një varkë të vogël, është kapur nga The Mail të dielën teksa shfaqej i gëzuar mbi lehtësinë që kishte patur për të arritur.

Elvis Zoto, 19 vjeç, u mburr në rrjetet sociale për hyrjen ilegalisht në Mbretërinë e Bashkuar dhe madje postoi një foto të formularit të regjistrimit të tij në Home Office që tregon se shqiptari mbërriti në Dover më 29 qershor.

Ai pretendon se është zhvendosur nga ndalimi në një hotel pas vetëm dy ditësh dhe thotë se u arratis menjëherë duke u ngjitur nga një dritare. Azilkërkuesve u kërkohet të mbajnë kontakte me Home Office si pjesë e lirimit të tyre dhe të informojnë autoritetet për çdo adresë të re.

Një video e postuar në llogarinë e mediave sociale të Zotos në TikTok në fillim të këtij muaji e tregon atë të ulur jashtë një kafeneje në një rrugë të Londrës. Videoja shoqërohet me emoji për të qeshur. Imazhet e veçanta tregojnë Zoto duke pozuar me kartëmonedha të mëdha prej 20 dhe 50 £.

I kontaktuar nga një gazetar i “Daily Mail”, i cili paraqitet si një emigrant në Francë, Zoto pohoi se udhëtimi për në Britaninë e Madhe ishte i lehtë, por i këshilloi ata të ‘nguten’ me udhëtimin e tyre sepse ‘ligji do të ndryshojë së shpejti’.

I pyetur për rreziqet e kalimit të Kanalit me një varkë të vogël, ai tha: “Mos u trembni prej tij. Arrita me një varkë. Një udhëtim që nuk kërkon shumë para dhe më e mira për ju. . . Nxitoni dhe mos prisni gjatë. Ligji do të ndryshojë së shpejti. Do të përkeqësohet”.

Në një mesazh të mëvonshëm, ai shtoi: “Ju mbajnë në paraburgim maksimumi dy ditë, pastaj ju dërgojnë në një hotel. Në qendrën e paraburgimit ka kushte të mira. Ju u thoni atyre se jeni i martuar dhe ky është fundi i historisë. Duhet të largoheni nga hoteli dhe thjesht të prisni që të afërmit tuaj t’ju hipin në një makinë. U largova nga dritarja e atij hoteli, u zhduka. Mbani një profil të ulët dhe pas një muaji merrni një avokat.’

Ai gjithashtu i tha gazetarit të fshehtë që të injoronte kërcënimin e largimit në Ruandë sipas planit të diskutueshëm të qeverisë për të dërguar emigrantë në vendin e Afrikës Lindore.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close