Lajme

2 të vdekur dhe 23 të plagosur, pamje të rënda pas sulmit në klinikën mjekësore të Dnipro-s

Të paktën një person u vra dhe 15 u plagosën në një sulm me raketa ruse në një klinikë në qytetin lindor të Ukrainës, Dnipro të premten, tha Presidenti Volodymyr Zelenskyy.

Në një postim në internet nën pamjet video të një ndërtese të dëmtuar rëndë me tym që derdhej prej saj, ai tha se përpjekjet e shpëtimit ishin duke u zhvilluar.

“Terroristët rusë konfirmojnë edhe një herë statusin e tyre të luftëtarëve kundër çdo gjëje njerëzore dhe të ndershme”, shkroi Zelenskyy në aplikacionin e mesazheve Telegram.

“Një sulm me raketa në një klinikë në qytetin e Dnipro. Deri tani, një person u vra dhe 15 u plagosën. Pasojat e granatimeve janë duke u eliminuar dhe viktimat janë duke u shpëtuar.”

Zyrtarët ukrainas thanë më herët të premten se mbrojtja ajrore kishte rrëzuar 10 raketa dhe më shumë se 20 dronë të lëshuar nga Rusia në sulmet gjatë natës në kryeqytetin Kiev, Dnipro dhe rajonet lindore.

Forcat ajrore të Kievit thanë se gjithsej 17 raketa dhe 31 dronë ishin lëshuar në sulmet, të cilat filluan rreth orës 22:00 (1900 GMT) të enjten dhe vazhduan deri në orën 5:00 të mëngjesit të së premtes.

Disa dronë dhe disa raketa goditën objektivat në rajonet Kharkiv dhe Dnipropetrovsk, shtuan zyrtarët.

“Ishte një natë shumë e vështirë. Ishte e zhurmshme – armiku nisi një sulm masiv në rajon me raketa dhe dronë,” tha Serhiy Lysak, guvernatori rajonal i Dnipropetrovsk, në aplikacionin e mesazheve Telegram. “Dnipro ka vuajtur.”

Moska ka intensifikuar sulmet me raketa dhe dron mbi Ukrainën këtë muaj, duke sulmuar kryesisht objektet logjistike dhe infrastrukturore përpara një kundërofensive të pritshme ukrainase.

Rusia nuk komentoi menjëherë sulmet ajrore të raportuara, por tha se Ukraina kishte goditur dy rajone në Rusinë jugore me një raketë dhe një dron.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close