Covid-19Lajme

45 raste në Vlorë, 1039 raste të reja dhe 15 humbje jetë në 24 orë

Situata me pandeminë në vendin tonë nuk po njeh asnjë përmirësim. Sipas raportimit të Ministrisë së Shëndetësisë për 24 orët e fundit, janë regjistruar 1039 raste të reja pozitive me Covid 19 në 3258 testime të kryera.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 471 raste në Tiranë, 56 raste në Berat, 54 raste në Krujë, 47 raste në Elbasan, 45 raste në Vlorë, 40 raste në Korçë, 34 raste në Durrës, 22 raste në Fier, 21 raste në Kukës, 19 raste në Mallakastër, 18 raste në Lezhë, 17 raste në Gramsh, 16 raste në Përmet, Kuçovë, 15 raste në Kavajë, Gjirokaster, 13 raste në Tepelenë, 11 raste në Shkodër, 10 raste në Lushnje, Kamëz, 9 raste në Delvinë, 8 raste në Pukë, 6 raste në Mat, Bulqizë, Peqin, Kolonjë, 5 raste në Kurbin, 4 raste në Devoll, Librazhd, Sarandë, Malësi e Madhe, 3 raste në Ura Vajgurore, Vau I Dejes, Skrapar, Patos, 2 raste në Has, Mirditë, Vorë, 1 rast në Rrogozhinë, Tropojë, Divjakë, Selenicë, Dibër, Prrenjas, Dropull.

I rëndë është edhe bilanci i moralitetit, ku 15 pacientë e kanë humbur betejën me virusin.

Viktimat janë: 6 qytetarë nga Tirana, 2 qytetarë nga Fieri, 2 qytetarë nga Kavaja, 1 qytetar nga Elbasani, 1 qytetar nga Mirdita,  1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Delvina, 1 qytetar nga Pogradeci, të moshave 18-77 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 989 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 64,318 që nga fillimi i epidemisë.

Ndërkohë gjatë ditës së sotme janë kryer 937 vaksinime anti-Covid. Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 6728  vaksina antiv-COVID.

Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në dy spitale rajonale po trajtohen 656 pacientë, 48 në terapi intensive nga të cilët 16  pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (22 Shkurt 2021) Raste të reja ditore  1039 .Të shëruar në 24 orë  989 Të shtruar në spitale  656 Humbje jete në 24 orë   15

Testime ditore   3258 Testime totale 443,748 Raste pozitive   101,285 Raste të shëruara  64,318 Raste Aktive  35,286 Humbje jete  1,681

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: Tiranë   21,718 Fier  2864 Durrës     1814, Vlorë 1798, Shkodër   1427, Elbasan   1046, Lezhë   858, Berat   1059, Korçë   982, Gjirokastër 955, Dibër    368, Kukës   397

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close