fbpx
Lajme

500-1000 euro, kapen pesë të rinj duke transportuar dhjetëra emígrantë

Kanë rënë në prángat e policise  pesë të rinj pasi u kapën duke transportuar shtetas të huaj jashtë kufirit kundrejt fitimit. Në operacionin e koduar “Perimetri” që u zhvillua në qytetin e Korçës, u kapën tre banues të Laçit që transportonin me tre mjete 15 shtetas të huaj kundrejt shumës 1000 euro. Ndërsa dy të tjerë, banues të Korçës u kapën në hyrje të Pogradecit duke transportuar 3 shtetas kundrejt shumës 500 euro.

Njoftimi i plotë: Vijon operacioni policor i koduar “Perimetri”. Në vijim të këtij operacioni gòditen edhe dy raste të tjera të veprimtarisë kriminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt fitimit. Kapen duke transportuar 18 emígrantë të palígjshëm, árrestohen në flagrancë 5 shtetas.

Strukturat për Hetimin e Krímeve në Drejtorinë Vendore të Pòlicisë Korçë, në bashkëpunim me Pòlicinë Kufitare, shërbimet e Sektorit të Pòlicisë Rrugore dhe Komisariatin e Pòlicisë Pogradec, në vijim të operacionit pòlicor “Perimetri”, kanë gòditur dy raste të tjera të veprimtarisë kríminale në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj, për kalim të palígjshëm të kufirit, kundrejt fitimit, me qëllim dërgimin drejt vendeve të BE-së. Si rezultat u bë kapja dhe árrestimi në flagrancë i pesë shtetasve, konkretisht: – M. K., 35 vjeç, F. F., 20 vjeç dhe E. L., 23 vjeç, të tre banues në Laç, të cilët u kapën nga shërbimet e Pòlicisë Rrugore në afërsi të fshatit Zëmblak, duke transportuar me tre mjete në drejtim të Tiranës, kundrejt shumës 1000 euro, 15 shtetas të huaj, emígrantë të palígjshëm. – E. Xh., 21 vjeç, banues në Pogradec dhe F. D., 24 vjeç, banues në Korçë, të cilët në hyrje të qytetit të Pogradecit, u kapën nga Pòlicia duke transportuar me një mjet në drejtim të Tiranës, kundrejt shumës 500 euro, 3 shtetas të huaj, emigrantë të palígjshëm.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button