Covid-19Lajme

72 në Vlorë dhe 1 qytetar nga Vlora humb betejën, Mbi 1 mijë raste të reja, 19 humbin jetën

Ministria e Shëndetësisë publikon të dhënat e Covid-19 gjatë 24 orëve të fundit. Sipas raportimit, nga 3848 testime të kryera, kanë rezultuar pozitivë 1071 qytetarë, ndërsa 19 pacientë kanë humbur jetën. Situatë e rënduar edhe në spitale ku po trajtohen 618 pacientë, 41 në terapi intensive nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 397 raste në Tiranë, 72 në Vlorë, 68 në Fier, 51 në Gjirokastër, 49 në Shkodër, 36 në Lezhë, 35 në Korçë, 34 në Kavajë, 33 në Elbasan, 30 në Krujë, 25 në Sarandë, 24 në Berat, nga 18 raste në Durrës, Lushnje, 15 në Devoll, nga 13 raste në Mallakastër, Kamëz, Mat, 12 në Delvinë, 10 në Kukës, 9 në Kurbin, nga 8 raste në Dibër, Peqin, Bulqizë, 7 në Has, nga 5 raste në Tropojë, Pogradec, Kolonjë, nga 4 raste në Librazhd, Tepelenë, Prrenjas, Gramsh, Kuçovë, Skrapar, nga 3 raste në Përmet, Vau i Dejës, Malësi e Madhe, Vorë, nga 2 raste në Mirditë, Ura Vajgurore, Shijak, nga 1 rast në Pukë, Rrogozhinë, Selenicë, Memaliaj, Maliq, Patos, Cerrik, Poliçan,
Në 24 orët e fundit janë shëruar 930 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 61,605 që nga fillimi i epidemisë.

VIKTIMA Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 19 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 5 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Shkodra, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Përmeti, 1 qytetar nga Saranda, 1 qytetar nga Malësia e Madhe, 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Berati, 1 qytetar nga Gramshi, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Lezha, të moshave 52-82 vjeç.

SITUATA NË SPITALE Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në spitalet rajonale po trajtohen 618 pacientë, 41 në terapi intensive nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (19 Shkurt 2021) Raste të reja ditore 1071 Të shëruar në 24 orë 930 Të shtruar në spitale 618 Humbje jete në 24 orë 19 Testime ditore 3848

Testime totale 432,502 Raste pozitive 97,909 Raste të shëruara 61,605 Raste Aktive 34,668 Humbje jete 1,636

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: Tiranë 21173 Fier 2809 Vlorë 1756 Durrës 1735 Shkodër 1430 Elbasan 1109 Lezhë 1021 Korçë 1022 Berat 967 Gjirokastër 884 Kukës 409 Dibër 353

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close