Lajme

Aktorja e njohur turke me origjinë shqiptare? Rrëfehet si asnjëherë më parë Pelin Batu: 14 breza të lidhur me Skënderbeun, nëna ime gjeti të dhëna…

Aktorja e njohur turke Pelin Batu në një intervistë për Euronews Albania është shprehur se kanë një lidhje prej 14 brezash me Heroin Kombëtar Gjergj Kastriot Skëndërbe.

Ajo theksoi se gjyshja e saj ka lindur në Tiranë ndërsa shtoi se e ëma ka gjetur të dhëna për lidhjen që kanë pasur më Skënderbenë.

“Jam e bindur se mamaja ime do të ishte e nderuar dhe do të ndihej shumë e emocionuar për këtë. Xhaxhai i mamasë sime bëri kërkime shumë vite më parë, ai quhej Nexhat Bej, jetonte në Ohër. Mamaja e mamasë sime ka lindur në Tiranë dhe u transferuar në Turqi pas lu.ftës së Dytë Botërore.

Shqipëri” Karamuço jep lajmin dhe plas deklaratën ‘bo.mbë’: Së fundmi kishte marrë shtetësi nga një vend perëndimor. Kur familja ime bëri kërkime, gjeti të dhëna që tregojnë se 14 breza më parë familja jonë ishte e lidhur me Skëndërbeun. Nëna ime gjeti të dhëna të lidhur me të. Kështu na ka thënë xhaxhai”– u shpreh ajo.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close