Lajme

Arben Ahmetaj: Pas 48 orëve prezantojmë planin e qeverisë për energjinë elektrike

Zëvendëskryeministri, Arben Ahmetaj, i është përgjigjur akuzave të kreut të PD-së Lulzim Basha për ekonominë, duke deklaruar se brenda 48 orësh qeveria do të vijë me një plan e masa rregullatore që të garantojmë mbrojtjen e shtresave në nevojë, familjeve, sipërmarrjes së vogël dhe në të njëjtën kohë të garantojmë furnizim të pandërprerë të energjisë.

Ka dalë raporti i BB e konsideron shqip me rritjen më të madhe në rajon, falë punës, falë masave, falë qytetarëve, falë sipërmarrjes. Sot kemi rimarrë të gjitha vendet e punës. Po hajt shahemi.

Duhet ta celebrojmë rikthimin e vendeve të punës, si rrallëkush nga elasticiteti i tregut dhe mbështetja qeveritare. 50 mijë vende pune janë shpëtuar. 283 mijë qytetarë, fytyra, shpirtra që kanë përfituar. Sa përfituan, debati i hapur mbetet. 5% i PBB, hajde ta debatojmë me shifra, pastaj kalojmë në shifra e emocione.

Po situata nuk është e thjeshtë me energjinë, ka prekur gjithë botën, ça po ndodh këtu, janë rritur gjë çmimet e energjisë këtu. Duroni 48 orë, do vijmë me një plan, uroj ta mbështesniBrenda 48 orëve ne do të marrim masa rregullatore që të garantojmë mbrojtjen e shtresave në nevojë, familjeve, sipërmarrjes së vogël dhe në të njëjtën kohë të garantojmë furnizim të pandërprerë të energjisë”, tha Ahmetaj.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close