Lajme

Asteroidi sa piramida e Gizës, kalon sot “pranë” Tokës sipas Nasës

Një asteroid gjigant pritet të kalojë mbrëmjen e sotme pranë Tokës, bën me dije Agjencia Aeronautike Amerikane, NASA. Asteroidi “2008 GO20” është rreth 220 metra i gjatë, apo pak a shumë sa madhësia e piramidës së Gizës.

Aktualisht asteroidi është duke kaluar në hapësirë me një shpejtësi prej 28,968 kilometra në orë, dhe mund t’i afrohet Tokës deri në 4,506,163 kilometra, që sipas standardeve të Nasa, konsiderohet “afër”.

Për krahasim distanca mes Tokës dhe Hënës është 384,400 kilometra. Distanca mund të shkurtohet edhe më tepër, kjo për shkak se sa më shumë që asteroidi afrohet, aq më e madhe është tërheqja gravitacionale e Tokës. Në gusht të vitit të kaluar, një asteroid sa një makinë kaloi vetëm 2,950 kilometra mbi oqeanin Indian. Ky asteroid ka kaluar vetëm 1,6 milion kilometra afër Tokës edhe më herët në 4 gusht të vitit 1901.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: