Lajme

BE, donacion vaksinash Pfizer për Shqipërinë

Eurokomisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi, ka mbërritur në Rinas, ku është pritur nga delegacioni i BE në Tiranë. Pasi u dorëzoi autoriteteve shqiptare një sasi vaksinash Pfizzer në Rinas, ndihmë nga BE për imunizimin e popullatës në Shqipëri.

Në konferencën e përbashkët me kryeministrin Rama, ai tha se ky është momenti për të fuqizuar vaksinimin pasi asnjë prej nesh nuk do të jetë i sigurt nëse nuk vaksinohet.

Oliver Varhelyi: Është një ditë e mrekullueshme për të gjithë Ballkanin Perëndimor dhe natyrisht që është er tillë dhe për Shqipërinë.

Jam i kënaqur që kemi arritur në fund të këtij procesi që më ka sjellë këtu me dorëzimin e vaksinave. Mendoj se po vijmë në momentin e duhur, një moment kyç ku ne duhet të fillojmë të dalim nga kjo pandemi. Për ne është prioritet që fqinjët tanë të arrijnë të kenë vaksina,

Ballkani Perëndimor është edhe më shumë i rëndësishëm. Shqipëria do të marrë 145 mijë vaksina Pfizer të financuara nga BE, janë një dhuratë për ju nga ne për t’ju treguar se ju keni rëndësi për ne.

Ai kujtoi se BE ka qenë në krah të Shqipërisë dhe rajonit që prej fillimit të pandemisë në mars të vitit të shkuar.

Oliver Varhelyi: Ne e kemi ndihmuar Shqipërinë që prej fillimit të pandemisë, në mars të vitit të shkuar jemi përpjekur t’ju ndihmojmë me çdo gjë që kishim mundësi. Ky është momenti për të fuqizuar vaksinimin, asnjë prej nesh nuk do të jetë i sigurt nëse nuk vaksinohet.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: