Lajme

Belgjikë/ Ekzekutohet në qendër në Brukselit një 43-vjeçar shqiptar

Një shqiptar është qëlluar për vdekje në lagjen Place De Brouckère në zemër të Brukselit. Sipas shërbimit policor Bruksel-Ixelles, policia është njoftuar për ngjarjen rreth orës 20:20 pas thirrjeve në numrin e urgjencës 100.

Dëshmitarët raportuan një sërë të shtëna të shtëna në qendër të kryeqytetit. Rreth Place De Brouckère është vendosur një perimetër sigurie.

Nuk dihen ende rrethanat e sakta të ngjarjes si dhe identiteti i viktimës, ndërsa mësohet se ai është një 43-vjeçar, i cili ka marrë gjashtë plumba në trup, shpinë dhe këmbë, raportojnë mediat lokale. Prokuroria publike e Brukselit e ka marrë rastin.

Policia thotë se po përdor mjetet maksimale për gjetjen e autorit(ve) të të shtënave. Place de Brouckère në qendër të Brukselit ishte plot me turma të shtunën në mbrëmje, shkruajnë mediat belge. 

Duke folur menjëherë pas njoftimit të policisë, kryebashkiaku i Brukselit Philippe Close dënoi vrasjen dhe siguroi se policia po bën gjithçka që mundet për të garantuar sigurinë e vizitorëve në kryeqytet.

“Shpresoj që policia të mund të arrestojë autorët sa më shpejt të jetë e mundur. Janë mobilizuar shumë patrulla. Dua të theksoj se të gjithë duhet të jenë në gjendje të ndihen të sigurt në Bruksel dhe ne po bëjmë gjithçka që mundemi me ndihmën e shërbimeve të policisë”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close