fbpx
Lajme

Bie fluksi i emigrantëve, 116 pasagjerë mbërritën nga Italia në Portin e Vlorës

Data 24 dhjetor pritet qe te pezulloj lundrimin detar edhe ne portin e Vlores te pakten autoritetet portuale jane njoftuar keshtu nga tragetet e linjes Vlore-Brindizi qe nuk do te operojne ne linje nga data 24 deri me date 27 dhe nga data 31 deri me date 3 janar duke nderprere keshtu dhe paralizuar teresisht punen ne port.

Autoritetet jane shprehur se kjo vjen si shkak e situates pandemike ne itali dhe numrit te shtuar te rasteve me Covid-19 ditet e fundit e megjithate zyrtarisht nuk eshte e ndaluar qarkullimi i pasagjereve qe levizin nga Shqiperia ne drejtim te Italise. Ditet e fundit ne port ka patur nje numer te shtuar te pasagjereve ku kane ardhur nga italia per te kaluar festat e fundivitit ne Shqiperi.

Festim Skendaj shefi i perpunimit te trageteve ne portin e Vlores konfirmon se gjate kesaj periudhe fluksi i pasagjereve te mberritur ne portin e Vlores ka patur nje rritje, ne 3 ditet e fundit ka patur rreth 500 pasagjere te mberritur ne portin e vlores ndersa dita e marte ka shenuar 116 pasagjere.

Skendaj ka bere me dije se ne port masat anti-covid per kontrollin e personave qe levizin mbeten te njejta nuk ka asnje informacion, kjo edhe per shkak te situates,se kur pritet te kete nje lehtesim per levizjen e pasagjereve.

Nderkaq pasagjeret e ardhur nga italia jane shprehur se kan ardhur ne shiqperi per te kaluar festat e fundvitit. Te pyetur nese kane informacion per pezullime te trageteve ata jane shprehur se do te respektojn vendimet. Porti i Vlores operon me dy tragetet vetem ne linjen Vlore-Brindisi sipas je grafiku te caktuar ndersa data 24 dhjetor pritet qe te pezulloj lundrimin detar edhe ne portin e Vlores te pakten autoritetet portuale jane njoftuar keshtu nga tragetet e linjes Vlore-Brindizi qe nuk do te operojne ne linje nga data 24 deri me date 27 dhe nga data 31 deri me date 3 janar.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button