Lajme

Bien rastet me covid në Shqipëri

Shqipëria ka regjistruar një rënie të rasteve të reja me COVID-19. Në 24 orët e fundit ka pasur 37 të infektuar dhe asnjë humbje jete. Nga ana tjetër 374 pacientë janë aktivë në gjithë territorin kurse 20 po marrin trajim tek Infektivi. NJOFTIMI NGA MSH: Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen ndaj Covid19, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.
Vaksinat anticovid reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga Covid19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.
Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 4593 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me Covid19, 37 qytetarë, në këto bashki: 10 raste në Tiranë, 7 në Shkodër, nga 4 raste në Fier, Elbasan, Lezhë, nga 2 raste në Kavajë, Kamëz, Malësi e Madhe, nga 1 rast në Krujë, Vau i Dejës.

Aktualisht janë 374 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin. Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim spitalor të specializuar 20 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2 pozitiv. Janë shëruar 18 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 130,205 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (30 Korrik 2021) Raste të reja ditore 37 Të shëruar në 24 orë 18 Të shtruar në spitale 20

Humbje jete në 24 orë 0 Testime ditore 4593

Testime totale 896,662 Raste pozitive 133,036  Raste të shëruara 130,205 Raste Aktive 374 Humbje jete 2,457

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: Tiranë 137 Elbasan 55 Kukës 33 Lezhë 32 Vlorë 28 Fier 20 Shkodër 22 Korçë 15 Berat 14 Durrës 14 Gjirokastër 4

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: