Lajme

“Blenë restorante, paratë i nisnin në Shqipëri me valixhe”, ja sa ishte fitimi marramendës i organizatës me 56 të arrestuar në Spanjë (DETAJE)

“Ne jemi importues të krimit dhe eksportues të kanabisit”. Kështu u shpreh këtë të enjte nëninspektori i Mossos d’Esquadra Josep Boixadé, pas çmontimit të një prej rrjeteve më të mëdha të kultivimit dhe trafikimit të marihuanës në Katalonjë.

Sipas mediave spanjolle 90% e anatërave të kësaj organizate ishin shqiptarë, ndërsa drejtuesit e kishin shtrirë aktivitetin e tyre me qendër në Gerona dhe Tarragona. Madje ata pastronin paratë e krimit me blerjen e bizneseve dhe pasurive të paluajtshme dhe bënin një stil jetese të shtrenjtë me përfitimet e aktivitetit.

Sipas përllogaritjeve të policisë, fitimet e këtij grupi kriminal arrinin deri në 3 milionë euro në vit, me një prodhim prej 1275 kilogramë kanabis.

Hetimi i të ashtuquajturës rasti “ALBA” filloi në maj të vitit të kaluar, kur një telefonatë lajmëroi Mossos për një plantacion të mundshëm marihuane në një magazinë industriale në Sant Vicenc de Castellet, pranë Barcelonës.

Aty agjentët gjetën një instalim kompleks, ndërsa lidhja midis fraksioneve të ndryshme të organizatës ishte një elektricist, i cili është në mesin e të arrestuarve dhe projektonte apo instalonte vaditjen dhe ndriçimin.

Edhe pse fillimisht ishte një gjykatë në Manresa ajo që mbikëqyrte hetimet, pasi ajo prekte katër provincat katalane, ajo u refuzua në favor të Gjykatës së Lartë Kombëtare. Me autorizimin e saj dhe pas një sulmi të dështuar ndaj këtij grupi fillimisht, Mossos, në bashkëpunim me Mbikëqyrjen Doganore, kryen një tjetër operacionin më 24 maj.

Bilanci ishte 56 të paraburgosur, 13 prej tyre tashmë në burg, të dënuar me një mesatare prej 35 vitesh.

Agjentët kanë çmontuar gjithashtu 24 plantacione në komuna të ndryshme katalanase si Lloret, Bascara, Solsona dhe Vilanova, ku kanë sekuestruar 22,600 bimë dhe 166 kilogramë kanabis të përgatitura për shitje, si dhe 235,000 euro para cash.

Funksionimi i organizatës

Drejtuesit e grupit kriminal, edhe pse ishin shqiptar, e kishin bazën në Katalonjë dhe gëzonin një standard të lartë jetese. Ata ishin vendosur në kufijtë e Girona dhe Tarragonas, ku u konstatua se një nga anëtarët e tyre arriti të hapte ligjërisht një restorant.

Pasi vendosën për vendndodhjet ku do të ngrinin plantacionet, anëtarët e grupit morën me qira prona të paluajtshme, në disa raste me qira të larta dhe me opsion blerjeje, me një çmim nga 1500 deri në 2500 euro, ndërsa pronarët e vilave nuk kishin dijeni për aktivitetin e paligjshëm që po zhvillohej në to.

Në këtë pikë, një nga hallkat e përbashkëta mbi të cilat u mbështetën plantacionet e ndryshme ishte figura e një elektricisti profesionist, i cili fillimisht krijoi linjat e furnizimit me energji elektrike dhe u siguronte ambienteve dhe shtëpive fuqinë e nevojshme për t’i ofruar shërbim plantacionit.

Ai gjithashtu projektoi dhe instaloi në mënyrë optimale instalimet e ujitjes dhe ndriçimit për të rritur prodhimin dhe për të zvogëluar sa më shumë kohën e vjeljes. Për shembull, në plantacione, sistemet më të zakonshme të ndriçimit, si llamba natriumi, u kombinuan me sisteme të tjera ndriçimi me drita LED.

Paralelisht me fillimin e plantacionit, shefat importuan “kopshtarë” nga vendi i tyre i origjinës për t’u kujdesur dhe mbrojtur plantacionet nga sulmet e mundshme nga një organizatë tjetër.

Gjatë kohës që zgjati hetimi, në prill u raportua një sulm nga një organizatë tjetër ose grup rival në qytetin e Sant Vicenç de Castellet. Ndodhi që grupi rival hyri në një ndërtesë të pashfrytëzuar pranë një prej plantacioneve, të cilën organizata nuk e përdorte më dhe nuk ia arritën qëllimit që të grabisnin prodhimin.

Punëtorët që kujdeseshin për plantacionet ishin burra të huaj, të sjellë në Katalonjë nga struktura e organizatës, kështu që gati 90% nuk ​​kishin të dhëna policore. Ata ishin në krye të plantacionit dhe sigurisë së tij, në kushte shumë të pasigurta jetese dhe në shumë raste nën kontrollin e anëtarëve të organizatës.

Ata kryesisht rritën dy lloje marijuane të modifikuara gjenetikisht të quajtura amnezia dhe kritike. Këto dy lloje varietetesh karakterizohen nga efekte të fuqishme, lehtësi në kultivim, lulëzim në kohë të shkurtër dhe prodhim me potencial të lartë, me një çmim me shumicë në tregun e zi që varion nga 2300 deri në 2500 euro për kilogram.

Droga që ata eksportonin në Evropë transportohej kryesisht me rrugë, por edhe nëpërmjet një dyqani në provincën e Barcelonës. Paratë e përfituara nga këto operacione të paligjshme ishin burimi kryesor i të ardhurave për organizatën, e cila riinvestoi një pjesë të vogël në instalimin e më shumë plantacioneve.

Një biznes që vlen 12 milionë euro

Studiuesit besojnë se organizata ka futur në xhep, vetëm në Katalonjë, më shumë se tre milionë euro me trafikimin e kësaj lënde, shifër kjo që mund të shumëzohet me tre ose katër me eksportin e kësaj lënde në pjesën tjetër të Evropës, duke lënë të kuptohet se ata kanë fituar nga 9 deri në 12 milionë euro në vit.

“Paratë që ata fituan në Katalonjë u futën në qarkun e ligjshëm të parave, kryesisht në tre mënyra”, shpjegoi kreu i Shërbimit të Mbikëqyrjes Doganore të Agjencisë Tatimore në demarkacionin e Gironas, Antonio Lajusticia.

“E para, duke dërguar para në Shqipëri, në vendin e origjinës së të arrestuarve, në valixhe apo transaksione të vogla ekonomike. Nga ana tjetër, ata blenë biznese në Katalonjë, kryesisht lokale dhe kafeteri, në të cilat i injektonin këto para dhe i kalonin si përfitim i këtyre bizneseve. Dhe së fundi, me blerjen e pasurive të paluajtshme nga drejtuesit e organizatës”, shtoi ai më tej.

Përsëritja e modeleve kriminale

Analistët e DIC kanë vlerësuar se në lidhje me këtë grup kriminal janë përsëritur modelet e regjistruara në hetimet e ndryshme të kryera gjatë vitit të fundit. Organizatat kriminale ndërkombëtare që prodhojnë dhe shpërndajnë marijuanën e shohin Katalonjën si tregun ideal ku ata mund të blejnë marihuanë në fillim, dhe më pas vendosen në territorin katalanas dhe fillojnë ta kultivojnë atë, siç është ky rast nën hetim.

Kjo fazë e implantimit të organizatave në Katalonjë rritet në nivel në momentin kur dhuna midis grupeve të ndryshme hyn në lojë dhe ndodhin sulme midis plantacioneve, sepse është më e dobishme të merret substanca nga një prodhues tjetër sesa ta kultivohet, thahet dhe paketohet.

Pasi krijohen dhe funksionojnë, organizatat shtrijnë tentakulat e tyre në Katalonjë, mbi të gjitha, përmes blerjes, gjithmonë legalisht, të pasurive të paluajtshme, bizneseve dhe pronave të tjera që përdoren për të pastruar, të paktën pjesërisht, paratë e përfituara nga biznesi. . Një pjesë tjetër e fitimeve investohet edhe jashtë vendit. Në këtë moment po hetohet nëse në këtë rast organizata kriminale e shpërbërë ishte në këtë fazë.

Kriminelët përdorin sektorë të caktuar “ligjorë” të popullsisë për të zhvilluar veprimtarinë e tyre. Disa, si avokatët, kopshtarët apo elektricistët, janë në dijeni të veprimtarisë kriminale dhe të tjerë jo, si qiramarrësit, transportuesit etj.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close