Lajme

Bujqësia e të ardhmes me dronë dhe…/ Edi Rama tregon mënyrën si do mbikëqyrë fermerët

Kryeministri Edi Rama premton t’i zgjidhë problemet e bujqësisë me satelitë dhe dronë. Në konferencën “Bujqësia me Teknologji dhe Inovacion”, kreu i qeverisë tha se inspektimi do të jetë nga qielli dhe s’do të ketë më inspektorë në territor.

“Na duhet të shtyjmë më shumë tek teknologjia dhe inovacioni. Nëse mbi 15 mijë fermerë duan naftë, po sa traktorë ka ky vend se nuk del llogaria.

Ka një shkallë fiktiviteti. Si do të adresohet? Do të adresohet përmes teknologjisë dhe formalizimit. Nga një anë me regjistrin e tokës dhe vënien në përdorim dronët dhe satelitët, që janë vonuar, por që do të vijnë brenda këtij viti shpresoj dhe me faturat.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close