Lajme

“Çohuni burra”, Meta përgjigjet me këngë patriotike pas vendimit të Kuvendit për ta shkarkuar

Presidenti Ilir Meta me anë të një postimi në rrjetet sociale ka publikuar këngën “Hymni i Djelmnis Dibrane”, për të cilën thotë se ka përjetuar një kënaqësi të madhe kur e dëgjoi sot në Presidencë.

Meta ka uruar një natë të  qetë për qytetarët ndërsa i fton të shijojnë këngën.

“Në çdo hymn, këngë, elegji dhe rapsodi, në vallet, në lojrat e larmishme dhe në kostumet popullore të Dibrës gjendet një thesar unik dhe i jashtëzakonshëm kulturor, ngjyrat e jetës dhe bukuritë natyrore të kësaj treve, me shpirt atdhetar dhe artistik të fuqishëm.

Nuk mund të mos ndaj me të gjithë ju, kënaqësinë që përjetova sot, prezantimin për herë të parë dhe pikërisht në Institucionin e Presidentit të Republikës, të një krijimi artistik tepër të arrirë, “Hymni i Djelmnis Dibrane”, të interpretuar mjeshtërisht nga dy prej korifejve të këngës shqiptare, Kastriot Tusha dhe Arif Vladi, që prezanton denjësisht gjithçka Dibra simbolizon për kombin shqiptar. Duke ju uruar një natë të qetë ju ftoj ta shijoni këtë këngë kaq të bukur! ” shkruan Meta.

Kujtojmë se Kuvendi sot votoi me 104 vota pro shkarkimit të Metës. Ndërsa tashmë “topi” do të kalojë në fushën e Gjykatës Kushtetuese e cila do të vendos nëse Presidenti ka kryer shkelje të rëndë të Kushtetutës dhe nëse meriton të shkarkohet.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close