Lajme

Dalin nga greva naftëtaret e Ballshit. Në orën 18:00 takojnë Ramën

Pas 26 ditës grevë urie, naftëtaret e Ballshit kanë ndërprerë ngujimin e tyre. Sot në orën 18:00, arto do të takojnë kryeministrin Edi Rama. Ndër kërkesat e naftëtarëve janë: rikthimi në punë dhe shlyerja e pagave të prapambetura.

Mësohet se mes palëve është rënë dakord për t’u ulur në takimin në fjalë. Ndërkohë, gratë nga ana tjetër kanë paralajmëruar se nëse nuk do të zgjidhen kërkesat e tyre, ato do të ndërmarrin sërish hapa të tjera.

Gratë naftëtare kane lënë mjediset ku qëndruan për shumë ditë me radhë rreth orës 10, duke iu përgjigjur kështu kërkesës së kryeministrit për negociata vetëm në rast se ato do te hiqnin dore nga qëndrimi në greve urie. Naftëtaret u pritën me duartrokitje nga kolegët dhe familjarët e tyre jashtë godinës. Naftetarët kërkojnë që të zbatohet vendimi i gjykatës për marrjen e pagave të prapambetura e më pas të vijojnë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close