fbpx
Lajme

Dalin pamjet e frik shme/ Shihni çfarë bëri tërmeti në Turqi

Të paktën 200 pasg.oditje janë shënuar në Turqi pas lëkundjes me magnitudë 5.6 të shkallës Rihter, që tr.onditi vendin, raportojnë mediat lokale.

Sipas të njëjtave burime, katër persona kanë përfunduar në spital në Manisa, ndërkohë që nuk raportohet për v.iktima apo dë.me të konsiderueshme materiale.
Mediat në Turqi shkruajnë se lëkundjet kanë sjellë pa.nik te qytetarët, ndërsa janë publikuar edhe video që pasqyrojnë momentet dr.amatike të tërmetit.

Sipas autoriteteve turke të Sizmologjisë, një tërmet me magnitudë 5.6 të shkallës Rihter ndodhi dje në rrethin Akhisar të Manisa-s në 22:22 me orë lokale. Pastaj, në orët e mëngjesit, dy tërmete radhazi me magnituda 3.8 dhe 4.5 u shënuan në rrethin Akyurt të Ankarasë. Në total, raportohet për më shumë se 200 pasg.oditje.

Përveç Akhisar-it ku ishte epiqendra e tërmetit me magnitudë 5.6, lëkundjet u ndjenë të fuqishme dhe në Bal?kesir, Bursa apo dhe Stambolli.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button