Lajme

Dan Hutra rrëfen lidhjen e Vladimir Kurtit me ish të dashurën e tij: I kërkoi në telefon të më helmonte! I thashë ‘do të bëj kurban 1 kokë’

“Marjanës do t’i prisja kokën me biçak, por nuk arrita pasi në dyqan hyri një person”, ka rrëfyer Dan Hutra para togave të zeza planin e tij makabër ditën e masakrës me 3 viktima në kryeqytet.

Ai ka treguar se arsyeja pse donte ta vriste Mariana Gurakuqin ishte se ajo i kishte kërkuar Vladimir Kurtit që ta helmonte. Sipas Hutrës, kjo ishte pikërisht edhe arsyeja pse nisi konflikti mes tyre në burg, raporton gazetarja Klodian Lala.

Ndaj objektivi i tij i parë ishte ish e dashura e tij Marjana Gurakuqi, të cilën e sulmoi me thikë në dyqan. Serial-killeri tha para hetuesve se makinën e kishte marrë me qira, ndërsa kallashnikovin në Kukës, ku e kishte fshehur vite më parë.

“Marjanës do t’i prisja kokën me biçak, por nuk arrita pasi në dyqan hyri një person”, tha 40-vjeçari.

Ndërsa shpjegoi arsyen e vrasjes së Etleva Kurtit dhe momentin kur e ekzekutoi me kallash në oborrin e banesës.

“Etlevën e vrava pasi Vladimiri tentoi të më helmonte në burg për llogari të Marjanës. E dëgjova teksa fliste me të në telefon. Këtu nisi konflikti mes nesh. I thashë kur të dalë nga burgu “do i bëja kurban një kokë”. Kur mbërrita të shtëpia e Ladit, hyra dhe e kontrollova. Dola dhe pashë një vajzë. E pyeta ti je motra e Ladit. Ajo tundi kokën duke e aprovuar. E qëllova dhe kapërceva murin duke u larguar”, rrëfeu ai.

Sa i përket masakrës në familjen e ish të fejuarës, Elena Hysa ka deklaruse se objektivi ishte ish-vjehrri Zaim Hysa. Kur mbërriti tek banesa e tij arma ju bllokua dhe dy viktimat, motrën dhe kunatën e Elenës, i goditi për vdekje me thikë.

“Nusen e Fatosit, ish-kunatit e godita me thikë në pjesën e sipërme të trupit. Ajo ra menjëherë në tokë, ngjitur me automjetin që ndodhej në oborr. Ish-kunata Lutfia tentoi të hynte në makinë, por e godita në qafë dhe trup disa herë, pasi doja të sigurohesha”, tha ai.

Ndërsa Elenën dhe nënën e saj Hasimen i qëlloi me kallashnikov, pasi mundi ta zhbllokonte armë.

“Zhbllokova kallashnikovin me majën e thikës. Kur po qëlloja mbi ish-vjehrrën, me doli përpara ish bashkëjetuesja”, dëshmoi Hutra.

Dan Hutra tregoi se krimin e kreu, pasi kishte dyshime në atësinë e fëmijës dhe ata nuk e pranuan që të kryenin një test AND-në.

Ai këmbënguli se nuk e dhunoi ish-bashkëjetuesen dhe u dënua pa faj për këtë çështje.

Ndërsa e mbylli rrëfimin krejt indiferent, se “gjithçka e kishte mbyllur, sikur edhe 5 burgime të përjetshme ti japin”.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close