Lajme

Del sërish jashtë kontrollit situata me zjarret në Fier

Është riaktivizuar sërish zjarri në pyllin me pisha në zonën e Krapsit në Fier.

Burimë bëjnë me dije se flakët po përhapen me shpejtësi për shkak të terrenit “grykë” dhe erërave të forta që favorizojnë shtrirjen e tyre në një sipërfaqe më të gjerë.

Drejtori i zjarrfikëseve të bashkise Fier Zija Hyka pohon se situata është e vështirë, ndërkohë që për neutralizimin e flakëve në terren ndodhen 3 mjete zjarrfikëse.

Vetëm dy ditë më parë zjarri në këtë zonë, dogji dhjetëra hektarë me pyje, dhe u desh ndërhyrja nga ajri për të vënën nën kontroll flakët. Edhe sot pritet që në zonë të mbërrijë një helikopter i ushtrisë .

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close