Lajme

Dita 11/ Studentët paralajmërojnë protestë masive të hënën

Studentët janë sot në ditën e 11-të të protestës para Kryeministrisë, duke theksuar se nuk tërhiqen nga kërkesat e bëra tashme publike, për të cilat kërkojnë vetëm plotësim nga ana e Kryeministrit dhe jo dialog mes palëve.

Ora 18:40/ Këshillat Studentorë kanë dalë me një deklaratë dhe kërkojnë që të hënën studentët të kenë mbështetje nga të gjithë për të pasur sa më shumë masivitet. Në deklaratën e tyre shkruhet se protesta si zakonisht do të nis në orën 10:00.

Ora 17:40/ Studentët e fakultetit të Ekonomisë janë bashkuar masivisht në protestën para Kryeministrisë. Ata kanë kërkuar një mbledhje me dekanin Dhori Kule, por kjo mbledhje nuk është zhvilluar pasi sipas tyre asnjë prej drejtuesve të Fakultetit nuk ka qenë i pranishëm. Më pas ata kanë braktisur fakultetin dhe janë bashkuar me studentët e tjerë në Kryeministri.

Pasi janë bashkuar në protestë ata kanë bërë thirrje kundër dekanit të tyre thuke u shprehur njëzëri: Dhori ik, Dhori ik!

Ora 11:00/ Rreth orës 11:00 një grup qytetaresh i eshte bashkuar protestes se studenteve. Ne kete tumbim kane marre pjese edhe familjaret e studenteve, te cilet jane solidarizuar me kauzen e te rinjve.

“Qytetarë, te rinjë cohuni nga kafja, ejani në shesh te protestoni bashke me ne. Te tregojme qe jemi te bashkuar. Kjo kauze eshte per te gjithe”, beri thirrje njeri prej te rinjve ne proteste.

Gjatë ditës së sotme është theksuar se protesta e studentëve do të jetë mbarëkombëtare dhe ata kane bere thirrje qe mbreme per pjesemarrje masive.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close