fbpx
Lajme

Dr Fauci: Vaksina kundër Covid-19 mund të jetë gati në fund të vitit 2020

Virologu i njohur amerikan Anthony Fauci është shprehur se vaksina kundër Covid-19  mund të jetë gati në Shtetet e Bashkuara të Amerikës para fundit të vitit 2020 nëse provohet të jetë “e sigurt dhe efektive”.

Fauci ndër të tjera tha se dozat e para do të jenë të kufizuara dhe do t’u shkojnë njerëzve sipas një përparësie të caktuar – dhe se do të duheshin “disa muaj në 2021” para se vaksina të ishte më gjerësisht e disponueshme. Ai shtoi se vaksina nuk do të zëvendësonte nevojën për masa të shëndetit publik për të mbrojtur njerëzit nga virusi për një kohë të konsiderueshme.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button