Lajme

Atentati me dron ndaj biznesit të Lefter Kokës, autori i arrestuar biznesmen në Durrës, iu gjet dhe…

Një ngjarje e rëndë raportohet të ketë ndodhur në qytetin e Durrësit, ku ndaj biznesit të deputetit Lefter Koka është tentuar një s ulm me d ron. Dy netë më parë, një dron me t ritol ka s hpërthyer në një prej bizneseve në pronësi të tij, i cili administrohet nga shtetasi Jurgen Dashi.

Për ngjarjen ditën e mëpasshme policia dha një njoftim të shkurtër, por pa specifikuar metodën që kishin ndjekur autorët, dhe as identitetet e tyre të plota.

Burime bëjnë me dije se për ngjarjen është vënë në pranga menjëherë më pas shtetasi Gentian Meta (i cili ka një lokal në Durrës), për të cilin Gjykata e Durrësit ka dhënë masën e sigurisë arrest me b urg.

Biznesi në fjalë ku s hpërtheu t ritoli, kantinë vere, menaxhohet nga një person i besuar i Lefter Kokës, ndërkohë që personit të a rrestuar iu gjet edhe pulti me të cilin kishte komanduar dronin.

Për h etimin e kësaj ngjarje ka hyrë në lojë dhe njësia e antiterrorit në policinë e shtetit, ndërsa ky është rasti i parë i atentateve me dron në vendin tonë.

Fatmirësisht nga ngjarja nuk ka pasur persona të lënduar, ndërkohë që vetë Koka nuk ka pranuar të japë asnjë prononcim në lidhje me ngjarjen, apo dyshimet që ai mund të ketë për autorët.

Policia a rrestoi dhe menaxherin e lokalit në pronësi të Metës, të cilit iu gjet një a rmë z jarri, ndërkohë që d yshimet janë se ngjarja ka ndodhur për shkak të konkurencës.

Njoftimi që jepte Policia: Vendosi l ëndë e ksplozive në një objekt biznesi, identifikohet dhe a rrestohet në flagrancë nga Policia. Vihet në p ranga edhe menaxheri i lokalit në pronësi të autorit të dyshuar, pasi nga kontrolli në mjetin e tij Policia gjeti dhe sekuestroi një a rmë zj arri p istoletë. Sekuestrohen një a rmë z jarri p istoletë dhe m unicion l uftarak.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Durrës, menjëherë pas njoftimit të marrë për s hpërthimin e një sasie të vogël l ënde e ksplozive të hedhur mbi tarracën e një godine trekatëshe, objekt biznesi, në pronësi të shtetasit J. D., në lagjen nr. 14 Durrës, kanë organizuar punën dhe falë veprimeve të shpejta hetimore dhe profesionale, bënë të mundur identifikimin, kapjen dhe ar restimin e autorit të dyshuar, shtetasit: G. M., 44 vjeç, banues në Shijak. Nga s hpërthimi i lë ndës e ksplozive janë shkaktuar dëme të vogla materiale.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: