Lajme

Durrës, Shoqërohen 3 persona, sekuestrohen eksploziv C4, granata dore dhe…

Durrës/ Strukturat policore të DVP Durrës dhe komisariatet në varësi të saj, kontrolle të befasishme për kapjen e personave në kërkim, të atyre që qarkullojnë me a rmë z jarri e l ëndë n arkotike apo që kryejnë vjedhje banesash e lokalesh.

Si rezultat i kontrolleve të befasishme, në Durrës është vënë në pranga një shtetas që trafikonte municion luftarak, një tjetër për një sërë vjedhjesh në banesa e lokale, ndërsa në Krujë është kapur një person në kërkim për kultivim të b imëve n arkotike.

Sekuestrohen l ëndë e ksplozive C4, 2 g ranata dore, 4 kapsolla detonatore dhe municion l uftarak. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Durrës, në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e paligjshmërisë, kanë vijuar me kontrolle të befasishme me pika të lëzishme kontrolli, me afate kohore të ndryshme.

Si rezultat i kontrolleve, shërbimet e Policisë, në lagjen nr. 17, Durrës, gjatë kontrollit të ushtruar në një mjet taksi në të cilin ishte pasagjer shtetasi M. S., kanë gjetur në çantën e tij, 2 granata dore, 4 kapsolla detonatore, 491 gramë l ëndë e ksplozive e d yshuar si C4 dhe 490 fishekë l uftarak, të cilët u s ekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Në vijim të veprimeve u a rrestua në flagrancë për veprën p enale “Prodhimi dhe mbajtja pa leje e a rmëve dhe m unicionit luftarak”, shtetasi M. S., 55 vjeç, banues në Shkodër.

Specialistët për H etimin e K rimeve në Komisariatin e Policisë Krujë, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe vënien e tyre para përgjegjësisë p enale, kapën dhe ndaluan shtetasin I. B., 64 vjeç, banues në fshatin Tapizë, Krujë, pasi në datë 19.06.2021, gjatë kontrollit në oborrin e banesës së tij janë gjetur të kultivuara bimë n arkotike c an nabis sativa.

Specialistët për He timin e K rimeve në Komisariatin e Policisë Durrës, në vijim të punës për parandalimin e vjedhjeve, zbardhjen e atyre të ndodhura më parë, kapjen dhe vënien para përgjegjësisë ligjore të autorëve, në kuadër të operacionit policor të koduar  “Përsëritësi”, kapën dhe  arrestuan në flagrancë shtetasin  I. M., 50 vjeç, banues në Durrës, i dënuar më parë për veprën p enale “Vjedhja”.

Ky shtetas u arrestua në flagrancë pasi gjatë orëve të para të mëngjesit u konstatua nga shërbimet e Policisë, duke vjedhur një shumë parash dhe sende personale në mjetin e shtetases S. Z.

Në vijim të veprimeve rezultoi se ky shtetas është autor i dyshuar i v jedhjes së sendeve të ndryshme personale në 3 automjete të ndryshme, gjatë muajin qershor.

Materialet i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Durrës dhe Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Krujë, për veprime të mëtejshme”, njofton policia.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close