Lajme

Dyshohet se do të transportonte 50 sirianë drejt Italisë, kapet drejtuesi i gomones

Arrestohet drejtuesi i gomones i cili dyshohet se do të transportonte 50 sirianë drejt Italisë mesnatën e 8 Janarit. Në pranga është vënë Emiljano Likaj 26-vjeç. Sipas policisë ndaj tij rëndojnë a kuzat për v eprat p enale “Ndihma për kalim të p aligjshëm të kufirit”.Tashmë materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë. Sirianët pasi ishin fshehur në Vlorë, të ndihmuar nga personat e ar restuar dhe të tjerë po tentonin që të kalonin me gomone në Itali, por kushtet e motit e vështirësuan situatën duke bërë që të kërkojnë ndihmë pasi r rezikuan m bytjen.

Njoftimi i policisë: Vijon puna për zbardhjen e plotë të tentativës për kontrabandim të migrantëve dy javë më parë. Shkon në tre numri i personave të arrestuar, të cilët janë përfshirë në këtë veprimtari kriminale. Në p ranga drejtuesi i mjetit lundrues. Dy javë me parë, Policia ka vënë në pranga 2 personat përgjegjës për strehimin e shtetasve të huaj emigrantë, përkatësisht pronarin e një hoteli në Tiranë dhe pronarin e një banese në fshatin Trevllazër, Vlorë.

Specialistët për H etimin e T rafiqeve dhe N arkotikëve në DVP Vlorë, nën drejtimin e Prokurorisë, në vijim të punës për zbardhjen e plotë të tentativës për k ontrabandimin e migrantëve në rruge detare dhe vënien para drejtësisë të personave përgjegjës, bënë të mundur identifikimin, kapjen dhe ndalimin e autorit të tretë të kësaj ngjarjeje, shtetasin: E. L.(A.), 26 vjeç, banues në Vlorë.

Nga veprimet hetimore të kryera dyshohet se ky shtetas ka qenë drejtuesi i mjetit lundrues (skafisti), me të cilin migrantët nga vendet e treta do të largoheshin në drejtim të shtetit italian, më datë 08.01.2021. Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për v eprën p enale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close