fbpx
Lajme

“E bëra për vajzën time”, shqiptari largohet nga grupi në Viterbo dhe rrëfen sekretet

Ish-krahu i djathtë i bosëve të mafies së Viterbos, Sokol Dervishi ka vendosur të bashkëpunojë me drejtësinë për vajzën e tij. Ai njihej ndryshe si Codino dhe Nero, 34-vjecari shqiptar që jetonte me familjen në një apartament në Monflacone tha: “Vendosa të bashkëpunoj për vajzën time. Ndrangheta në Viterbo? Lojë fëmijësh. Për të bërë si ‘Ndrangheta në Viterbo nuk kishte nevojë për të marrë kalabrezët, ne e bëmë atë vetëm. Ishte si një lojë fëmijësh për të terrorizuar njerëzit.” Dervishi shtoi se banda shkonte në zonë duke djegur makina, pa kursyer ato të karabinierëve.

Ishte korrik 2019, gjashtë muaj pas arrestimit në fushatën antimafia të 25 janarit, kur dora e djathtë e Ismail Rebeshi dhe Giuseppe Trovato shkroi një letër nga departamenti i mbikëqyrjes së lartë të burgut Nuoro për prokurorin Fabrizio Tucci. Një letër në të cilën, ai tha se ishte i gatshëm që për hir të vajzës së tij, të rrëfejë dhe zbulojë të gjitha sekretet e shoqatës kriminale italo-shqiptare që i vunë flakën Viterbo-s për dy vjet, nga fillimi i vitit 2017 deri në fund të vitit 2018. Dervishi u mor në pyetje një vit më parë dhe prej asaj kohe, vajza dhe familja e tij janë nën mbrojtjen e shtetit. Ai është dënuar me 6 vit burg për lidhjen me bandën mafioze.

Me kërkesë të prokurorit Tucci, Dervishi nuk foli vetëm për ngjarjet në lidhje me tre të pandehurit, por edhe për dyshimet se ata kishin lidhje me “Ndrangheta”, për shkak të udhëtimeve të Dervishit në Lamezia Terme dhe Ismail Rebeshit në jug. “Trovatore iu referua ‘Ndrangheta’, duke thënë që ta bësh atë në Viterbo ishte lojë e fëmijëve. Ne gjithashtu shkuam në Lamezia Terme për të gjetur të afërmit e Trov, i cili kishte kushërinjtë e tij në arrest shtëpie për vrasje dhe tha se ai njihte familje të rëndësishme. Nga ana tjetër, me kalabrezët nuk kemi bashkëpunuar kurrë”, shpjegoi Dervishi.

Bashkëpunëtori i drejtësisë pastaj përsëriti: “Të bësh si ‘Ndrangheta në Viterbo ishte lojë e fëmijëve. Ishte e lehtë të terrorizosh njerëzit, siç dëshironte Rebeshi dhe Trevor”. “Ata vendosnin çfarë duhet të bënim. Ne filluam duke i vënë flakën makinave, atëherë nëse nuk mjaftonte, vazhduam me kërcënimet me koka të kafshëve. Nuk kishte nevojë që kalabrezët të ngjiteshin në Viterbo, ne e arritëm vetë”. “Qëllimi ishte mbjellja e terrorit për të pasur pushtet. Trevor dhe Rebeshi nuk kishin nevojë të pyesnin, ata porosisnin dhe ne vepronim”, shpjegoi Dervishi i cili, si një njeri i besuar nga të dy, ishte në majë të “kupolës ”. “Isha i shqetësuar se si do të rritet vajza ime e vogël. Në Krishtlindje 2017 kam kaluar një periudhë me familjen time në Shqipëri. Mendimi im ishte e ardhmja e vajzës sime të vogël ”, tha ai disa herë, duke shprehur pendesë në marrjen në pyetje që zgjati 3 orë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button