Lajme

“E bleu fëmijën në Tiranë për 100 mijë lekë”, prindërit e 8-vjeçarit mohojnë akuzat, zbulojnë se…

Trondisin zbulimet për veprimet e 56-vjeçarit nga Shqipëria , i cili u arrestua pas një urdhër-arresti ndërkombëtar në Patisia për trafikim të të miturve.

Autoritetet arritën ta lokalizojnë Kujtim Dervishi në Athinë, ku ndodhej në Patisia dhe u arrestua.

Ndaj 56-vjeçarit ishte lëshuar një urdhër-arresti ndërkombëtar pasi ai u dënua nga Gjykata e Krimeve të Rënda në vitin 2010 me 15 vite burg për trafikim të të miturve, së bashku me bashkëpunëtorët e tij.

55-vjeçari ka kaluar në mënyrë të paligjshme një shtetas të mitur, të moshës nga Shqipëria në Greqi dhe e ka detyruar me forcë të lyp.

Sipas mediave shqiptare, kanë nisur procedurat për ekstradimin e tij nga Greqia në Shqipëri.

Sipas mediave shqiptare, 56-vjeçari e ka “blerë” fëmijën 8-vjeçar për një tarifë prej 10 mijë lekësh (rreth 90 euro) – të tjera të dhëna flasin për 100 mijë lekë – dhe e ka bërë të lyp duke i nxjerrë para. .

Makthi i fëmijës duket se ka zgjatur prej disa vitesh.

Sipas alkhtarja.com, prindërit pretendojnë se nuk e kanë “shitur” fëmijën e tyre, por se shumën e përmendur ia kanë dhënë 56-vjeçarit për ta kaluar ilegalisht në Greqi, me qëllim që të punonte dhe t’i ndihmonte financiarisht.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close