Lajme

E fundit/ Kapet sasi rekord lënde narkotike, në operacion të përfshira 5 shtete

Një sasi rekord heroine është sekuestruar në Itali, e cila dyshohet se vinte nga Irani.

Sasia e herioinës së kapur shkon në shifrat e 2170 kilogramëve dhe sipas mediave italiane është nga më të mëdhajat e 20 viteve të fundit është sekuestruar në Portin e Xhenovas në Itali. Droga ka qenë e fshehur në konteinerat që udhëtonin nga Irani drejt Italisë.

Falë bashkëpunimit me shërbimin ndërkombëtar policor, policia italiane  ka organizuar e kontrolluar çdo lëvizje të drogës deri në dorëzimin e parë të heroinës bërë jashtë territorit italian.

Në këtë operacion antidrogë  u përfshinë 5 shtete.Koordimimi i punës mes autoritetet gjyqësore të Italisë, Belgjikës, Hollandës, Zvicërs, çoi në arrestimin e 2 personave në Hollandë.

Ndërkohë që gjatë ditës pritet të zbardhen më shumë detaje mbi këtë sekuestrim rekord heroine.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close