Lajme

E kërkonte e gjithë Anglia, kapet në Lushnje i riu shqiptar (EMRI)

Policia ka arrestuar 20-vjeçarin Gledis Mehalla i cili ishte i shpallur në kërkim ndërkombëtar pas një vrasje në Mbretërinë e Bashkuar. 20-vjeçari Mehalla kërkohej nga autoritetet britanike për vrasjen e Tomasz Waga më 28 janar. Për kapjen e shqiptarit Gledis Mehalla autoritetet në Mbretërinë e Bashkuar kishin vënë në dispozicion 5 mijë euro. Ka dyshime se vrasja e 23-vjeçarit Tomas Waga ka ndodhur për shkak të prishjes së pazareve të drogës mes shqiptarëve dhe tij.

Operacion nga Strukturat e DVP Fier, Komisariati i Policisë Lushnjë dhe Interpol Tirana për kapjen e një personi me rrezikshmëri të lartë shoqërore në fushën e krimeve kundër jetës, i shpallur në kërkim ndërkombëtar. Vihet në pranga një shtetas shqiptar i shpallur në kërkim ndërkombëtar për veprën penale “V rasja”.

Arrestimi provizor i tij u bë me qëllim ekstradimi drejt Mbretërisë së Bashkuar. Shërbimet e Komisariatit të Policisë Lushnjë, në bashkëpunim me Forcën e Posacme “Shqiponja” në DVP Fier dhe me Interpol Tirana, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar, në bazë të informacioneve të siguruara në rrugë policore, kanë bërë të mundur lokalizimin, kapjen dhe arrestimin provizor, me qëllim ekstradimin drejt Mbretërisë së Bashkuar të shtetasit:

Gledis Mehalla, 20 vjeç, banues në fshatin Gradishtë, Lushnjë.

Ky shtetas ishte shpallur në kërkim ndërkombëtar, pasi autoritetet Gjyqësore në Kardif/ Mbretëri e Bashkuar, më datë 04.05.2021 kanë lëshuar urdhër arresti për veprën penale “Vrasja”. Materialet do i kalojnë Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Lushnjë, për veprime të mëtejshme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: