Lajme

E kishin fshehur brenda një kamioni, kapen 15 kg mall në Kakavijë

Finalizohet operacioni policor i koduar “Koordinimi”, për goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e  t rafikimit të lë ndëve n arkotike.

Bashkëpunimi mes Policisë Kufitare të Kakavijës, FRONTEX-it, Sektorit të N arkotikëve në DVP Gjirokastër dhe shërbimeve doganore çoi në s ekuestrimin e 15 kg l ëndë n arkotike e dy shuar h eroinë.

Policia Kufitare e Kakavijës ka shtuar kontrollet në dalje dhe në hyrje, për kamionët e transportit të mallrave, por edhe për automjetet me të cilat udhëtojnë qytetarët, me qëllim parandalimin, evidentimin dhe g oditjen e t rafikimit të l ëndëve n arkotike.

Bazuar në analizën e riskut të bërë nga Policia Kufitare dhe shkëmbimit të informacionit me strukturat e DVP Gjirokastër, në kuadër të operacionit policor të koduar “Koordinimi”, në dalje u përzgjodh për kontroll në vijën e dytë, një automjet tip kamion, me drejtues shtetasin SH. P.

Pas skanimit dhe kontrollit në vijën e dytë nga ana e Policisë Kufitare, në bashkëpunim me shërbimet doganore dhe me shërbimet e FRONTEX-it, u bë e mundur gjetja e lëndës narkotike që ishte fshehur në një vend të përshtatur në kroskotin e kamionit.

Gjatë kontrollit të detajuar nga shërbimet e Policisë Kufitare dhe ato të Sektorit për H etimin e N arkotikëve në DVP Gjirokastër u gjetën dhe s ekuestruan në cilësinë e provës materiale 30 pako të mbushura me l ëndë n arkotike të dyshuar h eroinë, me peshë totale 15 kilogramë. Në përfundim të veprimeve u bë arrestimi në flagrancë i drejtuesit të kamionit, shtetasit Sh. P., 63 vjeç, banues në Elbasan, për veprën p enale “T rafikimi i n arkotikëve”.

Nga specialistët për H etimin e N arkotikëve në DVP Gjirokastër, në bashkëpunim me Prokurorinë, vijon puna për identifikimin dhe kapjen e personave të tjerë të përfshirë në këtë veprimtari k riminale.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close