fbpx
Lajme

E rëndë në Gjermani, tre shqiptarë ndërrojnë jetë, reagon Ambasada

Tre shqiptarë të Kosovës, anëtarë të së njëjtës familje, kanë ndë rruar jetë si pasojë e një aks identi rrugor dje në Gjermani. Lajmin e tri shtë e jep Ambasada e Kosovës në Berlin, e cila e quan këtë javë, të zezë për Kosovën dhe gjithë shqiptarët, pasi pak ditë më parë dy vëllezër të mitur nga Deçani, 13 dhe 17 vjeç u përpl asën për vde kje nga një tren në Mynih.

“Java që po lëmë prapa ishte e zezë për Kosovën dhe shqiptarët. Në Gjermani kanë humbur jetën si pasojë e aks identeve të rënda pesë bashkatdhetarë.

Ambasada e Republikës së Kosovës shpreh ngushëllimet më të sinqerta për familjarët e vikt imave dhe njofton që në koordinim me Ministrinë e Punëve të Jashtme dhe Diasporës në Prishtinë është në kontakt të afërt me autoritetet gjermane për sqarimin e rrethanave të aksidenteve në Bruckerg të Bavarisë ku humbën jetën dy vëllezër dhe Meersburg të Baden-Ëürttemberg ku sot kanë humbur jetën edhe tre shqiptarë nga Kosova gjatë udhëtimit për Zvicër”, njofton Ambasada e Kosovës.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button