fbpx
BotaLajme

E trishtë/ Mesdheu mbushet me viktima, mbytet gomonia e mbushur me emigrantë

Të paktën 24 njerëz vdíqën kur një gomone që mbante emigrantë të parregullt u mbyt të martën në detin Mesdhe pranë Libisë, sipas Organizatës Ndërkombëtare për Migracionin (IOM).

Ekipet e Rojës Bregdetare Libiane zbuluan tre gomone që mbanin emigrantë të parregullt. Një nga prej tyre u përmbys, duke vrarë viktimat, u tha zëdhënësja e IOM-së, Safa Msehli, gazetarëve në zyrën e Kombeve të Bashkuara në Gjenevë.

45 të mbijetuar të tjerë u morën në Libi dhe u arrestuan, tha Msehli. Deti Mesdhe është rruga më e preferuar e emigrantëve nga Afrika, kryesisht nga Libia, të cilët po përpiqen të futen në Evropë përmes Italisë dhe Maltës.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button