Lajme

Edhe BE i ‘tërheq veshin’ Shqipërisë: Vendi duhet të ketë një ministri të Brendshme funksionale

Raportuesi për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein deklaroi se BE do që Shqipëria të ketë një ministri të Brendshme funksionale.

Në një konferencë për shtyp, Fleckenstein tha se nuk është në dijeni të arsyeve pse Presidenti Ilir Meta nuk e dekreton Sandër Lleshin si ministër të Brendshëm.

Knut Fleckenstein tha se shpreson që të gjendjet në zgjidhje për këtë çështje.

“Nuk do të guxoja të mbaja anë këtu…por kemi një interes të përbashkët. Shqipëria dhe BE. Që të kemi një ministri të Brendshme që të jetë funksional. Dhe kur themi funksionale them ministri. Presidenti Nuk ishte i bindur plotësisht dhe sot dëgjova se qeveria do t’ja japë të njëjtin propozim sërish. Se di çfarë arsyesh ka presidenti. Nuk e di se cila është gjëja e mirë apo jo. I njoh këto politikanë dhe shpresoj se do të ketë një zgjidhej për këtë çështje”, – u shpreh Fleckenstein.

Një reagim i tillë i ngjashëm erdhi edhe nga ambasada amerikane një ditë më parë. Sipas amerikanëve, Shqipëria duhet të ketë një ministri të Brendshme funksionale.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close