Lajme

Elbasan/ 20 persona të shoqëruar, detaje

Detaje të reja kanë dalë në dritë, lidhur me atentatin ë mbrëmjes së djeshme ku humbi jetën Lulëzim Bitri, e i plagosur rëndë mbetu, Ardian Çollaku. Burime nga grupi h etimor thanë, se në automjet është gjendur e shkrumbuar a rma me të cilën, u qëlluan Bitri dhe Çollaku.

Ndërkohë sipas infomracioneve mësohet se automjeti është djegur plotësisht duke ja bërë të vështirë hetuesve gjetjen e ndonjë gjurme për identifikimin e autorëve. Ndaj dy v iktimave është q ëlluar plot 17 herë, ku pjesa më e madhe e tyre ka përshkruar trupin e Callakut, edhe pse ndërroi jetë disa orë pas ngjarjes. 2 viktimat ishin miq të ngushtë mes tyre, dhe sipas burimeve dyshohet se ata kanë bashkëpunuar ngushtë në aktivitetete të paligjshme, por kanë qenë të dyshuar edhe si të përfshirë në v rasje mafioze që kanë t ronditur vendi.

Ndërkohë hetuesit kanë sekuestruar dhjetëra kamera sigurie të bizneseve që ndodhen në aksin Elbasan-Metalurgji, me qëllim identifikimin dhe kapjen e tyre. Sipas grupit hetimo, vrasja e dyfishtë ka qenë e mirëorganizuar, ku të paktën 5 persona mendohet se morën pjesë në atetentatin mafioz. 3 në momentin që është kryer ekzekutimi i Bitrit dhe Çollakut, dhe dy persona të tjerë i kanë ndihmuar autorët për tu larguar më pas nga vendi i ngjarjes.

Pista kryesore ku janë përqëndruar hetimet, për këtë ngjarje ka të bëjë me përplasjen e dy grupeve kriminale në Elbasan, ku vetëm në tre vitet e fundit ka sjellë 11 v iktima. Ndërkohë në komisariat për tu marrë në pyetje nga hetuesit deri më tani nga policia janë shoqëruar mbi 20 persona, por numri mund të shtohet, pasi sipas burimeve shoqërimet vazhdojnë.

Mes të shoqeruarve ka familjarë të v iktimave, të cilëve po u merret informacion për personat që mund të kenë konflikt mes tyre. Gjithashtu janë shoqëruar edhe kundërshtarë të dy v iktimave, që janë pyetur kryesisht për vendndodhjen e tyre në orën kur ndodhi ngjarja.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: