Lajme

Elbasan, pamje nga vendi i ngjarjes, detaje

Ditën e sotme një ngjarje e rëndë tro nditi qytetin e Elbasanit, ku si pasojë e të shtë nave me ar më ka mbetur i vd ek ur shtetasi Pjerrin Xhuvani.

Sipas raportimeve paraprake, dyshohet se Xhuvani ishte duke shpërndarë para në këmbim të blerjes së votës, por mbeten të paqarta rrethanat si ndodhi vr asje dhe kush ishin personat që kanë qëlluar me ar më.

FaxNews ka mundur të sigurojë pamje nga vendngjarja të trupit të vi kti mës i cili ndodhet i shtrirë në një rrugicë në lagjen ‘5 Maji’ të qytetit të Elbasanit.

Konflikti dyshohet se ka nisur pasi shtabi elektoral i Partisë Demokratike ka evidentuar makinën e cila po shpërndante para në zonë në këmbim të blerjes së votës.

Pjerin Xhuvani, është arrestuar në vitin 2015  , në atë kohe mbante detyrën e drejtorit në Drejtorinë Rajonale të Fondit të Sigurimit të detyrueshëm të Kujdesit Shëndetësor Tiranë është zyrtari më i lartë i arre stuar për skan dalin e rimburisimeve.

Arre stimi u bë me urdher të prokurorisë pasi ai u aku zua se me rimbursimin e ilacece i ka sjellë shtetit një dë m të konsiderueshëmm financiar. Në atë kohë ai mbante edhe detyrën e kryetarit të LSI Elbasan, ndërkohë që tashmë ishte aktivizuar me PS-në.

Blindohet Elbasani dhe Tirana. Pak minuta pas vra.sjes së 56-vjeçarit Pjerin Xhuvani dhe p.lagosjes së katër personave, mes tyre një efektive, Tirana dhe Elbasani janë mbushur me forca të shumta policie. Në disa të shoqëruar dhe në Tiranë dhe në Elbasan si persona që mund të kenë dijeni për ngjarjen.

“Mes të shoqëruarve në Tiranë dhe Elbasan ka edhe eksponentë të të dyja partive dhe të PS-së dhe të PD-së, pasi nga hetimet që ka kryer policia para vr.asjes ka pasur një debat në rrugën ‘5 maji’.

Për këtë mosmarrëveshje është njoftuar policia që kishte mbërritur në vendin e ngjarjes dhe në prezencë të policisë ka ndodhur dhe kr.imi i rëndë, ku mbetën të pla.gosur 4 persona, mes tyre dhe një punonjëse policie.

Tre të pla.gosurit e tjerë janë transportuar në Spitalin e Traumës. Ndërkaq në të gjithë rrugët kryesore, hyrje-daljet në Elbasan dhe në Tiranë janë vendosur postblloqe policie. Anëtarë të shtabit elektoral nga të dyja palët, PS dhe PD janë thirrur në polici për të dhënë dëshmitë e tyre”, raportoi Bezat.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: