Lajme

Elektricisti humbi jetën: Prek vajza e shqiptarit: Ai po diplomohej, do ndalonte së ngjituri shtyllat

Vajza e 45-vjeçarit shqiptar i cili humbi jetën në një shtyllë elektrike në Greqi, ka prekur me fjalët e saj për babanë e ndjerë. “Nuk mund ta besojmë atë që ndodhi, ne përpiqemi të mbështesim njëri-tjetrin” ka thënë vajza 20-vjeçare për mediat në Greqi. 24 orë pas tragjedisë që ndodhi në fshatin Gymnos në Evia , me tre punëtorët që humbën jetën duke u goditur nga një rrymë e tensionit të lartë prej 20,000 volt, po hetohet për të zbardhur ngjarjen e plotë.

Ndërkohë detaje tronditëse janë zbuluar nga mediat greke ku thuhet se trupi i 45-vjeçarit Alex Broka kishte mbetur prej dy orësh i varur në shtyllë. Askush nga anëtarët e familjes nuk mund ta besojë të keqen që iu ka rënë , pasi babai i tyre ishte shtylla e shtëpisë, dhe ai që kujdesej çdo ditë për tre fëmijët e tij, të cilët ishin krenarë për të.

Vajza 20-vjeçare e 45-vjeçarit, Kerta Broka thotë se ende nuk mund ta besojë atë që ka ndodhur, ndërsa janë duke menduar se si të transportojnë trupin e viktimës drejtë Shqipërisë për ta përcjellë për në banesën e fundit.

“Ne po jetojmë në një çmenduri absolute. Po përpiqemi të shohim se çfarë do të bëjmë me babanë tonë dhe si do të ndodhë udhëtimi i tij i fundit në Shqipëri. Babai im e bëri këtë punë për shumë vite. Në fakt, këtë vit ai do të mbaronte shkollën e elektricistit. Ai do të merrte diplomën dhe kështu do të ndalonte së ngjituri dhe zëvendësuari shtyllat. Për fat të keq, të tjerët bënë gabim, të tjerët nuk e dinin punën dhe e morën babanë tonë në qafë”, tha ajo.

20-vjeçarja e cili dëshiron që autoritetet të hulumtojnë plotësisht vdekjen e tre punëtorëve dhe të gjejnë përgjegjësit për këtë tragjedi.

“Unë shpresoj që autoritetet përgjegjëse për hetimin të zbardhin çështjen, sepse kështu papritur asgjë nuk ka ndodhur. Nuk ishte hera e parë që babai im punonte. Merret me vendosjen e shtyllave për të paktën 15 vjet. Ai e dinte mirë punën. Në këtë punë, ai punoi për shumë vite dhe në fakt ai ishte i vetmi që vinte shtyllat sepse e dinte punën më mirë se kushdo”, deklaroi vajza.

Funerali i 45-vjeçarit Aleks Brokës do të zhvillohet nëse gjithçka shkon siç është planifikuar nga familja dhe trupi i pajetë i tij niset drejtë Shqipërisë nesër.

“Ne jemi duke u përpjekur për të koordinuar funeralin e tij, që ndoshta do të zhvillohet nesër në Shqipëri. Nëna e tij po e pret që nuk mund ta besojë atë që ka ndodhur. Ne jemi tre fëmijë unë isha gëzimi i tij i parë. Ne përpiqemi të mbështesim njëri-tjetrin, por është e vështirë për të gjithë ne”, përfundoi vajza.

Kujtojmë se tragjedia ndodhi dje në mesditë kur 4 anëtarë të një ekuipazhi kontraktor që bashkëpunonin me HEDNO, në kushte që ende nuk janë zbardhur plotësisht, u goditën nga energjia elektrike e tensionit të lartë gjatë punimeve të rrjetit. Tre njerëz u vranë në vend dhe një i katërt u plagos dhe u dërgua në spital .

Përveç 45-vjeçarit Alex Broka, një baba i tre fëmijëve, gjithashtu të vdekur janë edhe një 43-vjeçar dhe një 55-vjeçar baba i tre fëmijëve. Vihet re se punonjësi i katërt, i cili është një teknik 32-vjeçar, u plagos dhe u transportua në spitalin e Chalkida dhe sipas mjekëve ai i ka shpëtuar rrezikut për jetën. Ndërkohë në lidhje me ngjarjen të paktën tre persona janë arrestuar.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: