Lajme

EMRAT/ Shkatërrohet banda e drogës në Angli, kush janë shqiptarët e arrestuar

Katër anëtarë të një bande shqiptare të drogës që drejtonte një biznes kokaine prej 2 milionë paundësh në Preston dhe Chorley janë dënuar me 24 vjet burg.

Prokurorët e përshkruan operacionin si “i ngjashëm me një firmë taksi” me linja telefonike që funksionojnë 24/7. Banda kishte qendra telefonike, të vendosura në Mançester për të siguruar që operacionet të drejtoheshin nga një zonë e veçantë policie, dhe punësonte një rrjet korrierësh, që punonin me turne 12 orëshe, për të shpërndarë drogën te klientët.

Korrierëve, të cilët ishin kryesisht nga Shqipëria dhe Evropa, iu dhanë dokumente të rreme identiteti italiane për të shmangur zbulimin, dëgjoi Gjykata e Preston Crown. Bekin Hasmehaj, 35 vjeç, mbante një pozicion të lartë drejtues brenda ndërmarrjes.

Klientët do të telefononin një qendër telefonike dhe do të bënin një porosi, duke lënë një kod të veçantë për dorëzimin e drogës, ndërsa më pas, personi pas telefonit lajmëronte një korrier për të dërguar drogën. Sipas prokurorisë “modeli i grupit shqiptar ishte kompleks dhe ishte krijuar për ta bërë të vështirë për policinë identifikimin e parave ose drogës”.

Më 29 janar 2020, oficerët bastisën shtëpinë e Hasmehajt në Marchwood Close dhe gjetën sasi të mëdha parash, droge dhe telefonash celularë, ndërsa pas arrestimit të tij bashkëpunëtorët u vunë në punë për t’u siguruar që biznesi i drogës të mbetej i hapur.

Një tjetër drejtues i bandës, Albi Hoxhaj, 36 vjeç, drejtonte një nga qendrat e drogës në Mançester ndërsa gjatë një periudhe gjashtëmujore ai drejtoi korrierët për të shpërndarë drogën në zonat e Preston dhe Chorley.

Nga ana tjetër, i arrestuari tjetër Klevis Prensi, 33 vjeç, ka qenë i afërt me familjen Hasmehaj ndërsa shtëpia e tij përdorej për peshimin dhe paketimin e drogës, ndërsa i dënuari tjetër Altin Nikolli, 37 vjeç, ka punuar në një nga qendrat e marrjes së telefonatave të klientëve për një muaj në fund të vitit 2019.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close