fbpx
Lajme

EMRI/ Sekuestrimi i 3.5 tonë drōgë, zbulohet ‘koka’ e grupit krìminal nga Vlora

Detaje të reja janë mësuar nga operacioni antidrōgë Shqipëri-Itali. Burime për Abcnews kanë njoftuar se kreu i grupit krìminal është Robert Myftari, 47 vjeç nga Vlora. Myftari është arrēstuar më parë në qershor të vitit 2016 nga policia e Vlorës. Myftari ishte në kërkim nga nëntori 2015, pasi tentoi të trafikonte 800 kg kanābis drejt Italisë. Ndërkohë mësohet se, në kuadër të këtij operacioni shtatë persona u arrēstuan në Vlorë dhe tre në Tiranë. Një nga të arrēstuarit eshte identifikuar si Elton Hamza

Jënë bërë publike emrat e shqiptarëve të vënë në pranga në operacionin me 40 mln euro drògë. Në pranga janë vënë: Ardi Hilaj, Marjus Kaçani, Manushaqe Korri, Ervin Mandri, Ledjo Pashaj, Antonio Pashollari, Hasan Tali, Agron Tosku, Edison Sharka, Bledar Allmuça, Flamur Gjika, Elton Ismaili, Kreshnik Laçi, Bashkim Skura, Oliver Smakaj, Dritan Zaganjori, Rolandi Laçi, Shkëlzen Daçi, Fatmir Doka, Erind Garubi, Elton Hamza, Ardit Hoxhaj, Vullnet Daçi. Të gjithë u vunë në pranga në operacionin pòlicor shqiptar në bashkëpunim me antimafian italiane duke tráfikuar 3.5 ton drògë me vlerë 40 milionë euro nga Shqipëria drejt Italisë në rrugë detare.

Myftari nuk është emër i panjohur për drejtësinë shqiptare pasi është árrestuar në qershor të vitit 2016 nga pòlicia e Vlorës. Myftari ishte në kërkim nga nëntori 2015, pasi tentoi të tráfikonte 800 kg kánabis drejt Italisë. Ai ishte në kërkim nga nëntori 2015, pasi tentoi të tráfikonte 800 kg kánabis drejt Italisë.

Operacioni i Departamentit të Antimáfias Italiane dhe i autoriteteve shqiptare me një skuadër të përbashkët investigative çoi në árrestimin e 37 personave mes Italisë e Shqipërisë. Mësohet se hetimet kanë nisur prej disa muajsh, dhe ka pasur një bashkëpunim dhe me SPAK për finalizimin e tij në Shqipëri. Deri më tani në Shqipëri, nga Pòlicia e Shtetit, gjatë orëve të para të mëngjesit janë kapur 10 pjesëtarë të grupit kríminal. Gjatë kontrolleve të ushtruara nga pòlicia është zbuluar në një magazinë në Vlorë një gomone me dy motorrë të fuqishëm e cila dyshohet se përfitohej nga grupit kri.minal për transportin e dr.ògës, sipas burimeve ky grup ushtronte aktivitetin kri.minal në fushën e dr. ògës që prej vitit 2015.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button