Lajme

Erdogan fton Elon Musk të ndërtojë fabrikën e ardhshme të Tesla-s në Turqi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan e ftoi Elon Musk të ndërtojë fabrikën e tij të ardhshme Tesla në Turqi, njoftuan mediat shtetërore të vendit të hënën.

Erdogan të dielën u takua me CEO-n e Tesla dhe SpaceX në Nju Jork gjatë vizitës në SHBA për Asamblenë e Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara. Të dy u takuan në Shtëpinë Turke në Manhatan.

“Duke kujtuar se me makinën elektrike turke Togg që goditi rrugët në Türkiye, Tesla hyri në tregun turk, Erdogan i bëri thirrje Tesla-s të krijojë fabrikën e saj të shtatë në Turqi”, raportoi agjencia shtetërore turke e lajmeve Anadolu, duke cituar drejtorinë e komunikimeve të vendit.

Erdogan ofroi gjithashtu mundësi bashkëpunimi me kompaninë e hapësirës ajrore të Musk, SpaceX dhe programin hapësinor të Turqisë, dhe ftoi shpikësin miliarder në Teknofest, festivali më i madh i aviacionit, hapësirës ajrore dhe teknologjisë në Turqi që zhvillohet nga fundi i shtatorit deri në fund të tetorit të këtij viti.

Musk u përgjigj se një numër furnizuesish turq po punojnë tashmë me Tesla-n dhe se Turqia “është ndër kandidatët më të rëndësishëm” për fabrikën e tij të ardhshme dhe të shtatë, shkruante Anadolu.

cnbc

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close