Lajme

Festa e parë kombëtare/ Grumbullime në Kinë (Video)

Dhjetëra mijëra turistë kinezë kanë shkelur distancën sociale dhe janë mbledhur në një mal ‘të shenjtë’ për të parë lindjen e diellit ndërsa festojnë festën e parë kombëtare të vendit pas mbylljes së koronavirusit. Një video e mëposhtme duket Mount Tai, një nga pesë malet më të mëdha të Kinës, duke qenë i mbushur me vizitorë këtë mëngjes. Pamje të ngjashme mund të vërehen në atraksione të tjera të famshme turistike në Kinë – siç është Sheshi Tian’anmen dhe Qyteti i Ndaluar – pasi vendi mirëpret festën e tij të parë pas mbylljes kombëtare.

Zyrtarët kinezë thanë se ata prisnin që mbi 117 milion njerëz të udhëtojnë gjatë pushimeve pesë-ditore. Pamjet tronditëse nga e premtja kapën mbi 30,000 turistë kinezë që hipnin në vargmalin e famshëm malor në provincën Shandong të Kinës lindore, pasi ata injoronin këshillat e qeverisë për distancimin shoqëror.

Shumë njerëz u ulën brenda natës për të kapur një pamje të diellit në majë të malit ‘të shenjtë’ më herët sot, sipas shtypit. 1 maj shënon festën pesë-ditore të Ditës së Punës Kombëtare në Kinë, si dhe pushimet e para të vendit pas mbylljes.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close