Lajme

Fier, Finalizohet operacioni policor i koduar “Dërmënas”, ndalohen (babë e bir)

Fier, Vijon kontrolli intensiv i territorit, për parandalimin, evidentimin dhe g oditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e narkotikëve. Finalizohet operacioni policor i koduar “Dërmënas”, i zhvilluar nga Sektori për H etimin e N arkotikëve në DVP Fier dhe Komisariati i Policisë Fier, pas një hetimi 2-javor.

Sekuestrohen 6.5 kg l ëndë n arkotike  can nabis sativa dhe fidanë n arkotikë të mbjellë në vazo lulesh. Në kuadër të operacionit vihen në pranga babë e bir, për kultivim, prodhim dhe shitje të n arkotikëve. Gjithashtu, në vijim të operacionit vihet në p ranga dhe një shtetas tjetër, për kultivim të b imëve n arkotike.

Në vijim të punës për parandalimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e prodhimit dhe shitjes së kanabisit, bazuar në informacionet e siguruara në rrugë policore, pas një h etimi 2-javor, strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Fier bënë të mundur finalizimin me sukses të operacionit policor të koduar “Dërmënas”.

Në kuadër të këtij operacioni u arrestuan në flagrancë për veprat penale “Prodhimi dhe shitja e n arkotikëve” dhe “Kultivimi i bimëve n arkotike”, shtetasit G. B., 62 vjeç dhe A. B., 34 vjeç (babë e bir), banues në Dërmënas, Fier.

Arrestimi i këtyre shtetasve u bë pasi gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e tyre, u gjetën dhe u sekuestruan në cilësinë e provës materiale 6.5 kg l ëndë n arkotike k anabis dhe fidanë k anabis të mbjellë në vazo lulesh.

Gjithashtu, gjatë operacionit u arrestua për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”, shtetasi A. V., 52 vjeç, banues në Fermë Çlirim, pasi nga kontrolli i ushtruar nga shërbimet e Komisariatit të Policisë Fier, në oborrin e banesës iu gjetën kubikë me fidanë të dyshuar k anabis. Materialet procedurale i kaluan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për veprime të mëtejshme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close